Ulga IP Box Wrocław

Ulga IP Box dla programistów, będąca rodzajem preferencyjnego opodatkowania dochodów z tzw. kwalifikowanych IP w obniżonej 5% stawce, jest w pełni legalnym sposobem na optymalizację podatkową. IP Box jest skierowana przede wszystkim do podatników PIT oraz CIT, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i wytwarzają dobra intelektualne, tj. oprogramowania, algorytmy, kody źródłowe. Jest bardzo korzystna dla wielu przedsiębiorców, gdyż pozwala zaoszczędzić pieniądze, a tym samym ma za zadanie zachęcać do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.

Nasi księgowi z biura rachunkowego we Wrocławiu posiadają duże doświadczenie w uzyskiwaniu pozytywnych interpretacji IP Box.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc, skontaktuj się z nami!

biuro rachunkowe Kraków

Co omówimy podczas konsultacji w sprawie ulgi IP Box?

Podczas spotkania zajmiemy się po kolei takim kwestiami jak:

  • Ustalenie stanu faktycznego w firmie.
  • Analiza stanu i sytuacji – czy spełnia warunki do ulgi IP Box?
  • Przygotowanie niezbędnych dokumentów
  • Konsultacja w sprawie dokumentów.
  • Wysyłka wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.
  • Po otrzymaniu decyzji od urzędu, wdrożenie jej w życie.

Ważne! Opłatę pobieramy dopiero wtedy, jeśli okaże się, że masz dużą szansę na uzyskanie pozytywnej indywidualnej interpretacji w zakresie IP Box.

Ulga IP Box a kwalifikowane IP

Co określa się kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Dobra, które zostały wytworzone w ramach działalności badawczo-rozwojowej i które znajdują się w katalogu IP. Oprócz tego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw, bądź ratyfikowanych umów międzynarodowych, w których stroną jest Polska, a także odrębnych umów międzynarodowych, gdzie stroną jest UE.

Co zalicza się do kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?

Kwalifikowane prawa własności intelektualnej to katalog, określany przez przepisy ustawy o PIT. Do kwalifikowanych IP zalicza się więc m.in.:

  • patent,
  • autorskie prawo do programu komputerowego,
  • prawo z rejestracji produktu przemysłowego,
  • prawo ochronne na wzór użytkowy,
  • prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego (w tym weterynaryjnego) dopuszczonego do użytku,
  • wyłączne prawo, w którym mowa w ustawie z 26.06.2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

Ulga IP Box obejmuje podatników, którzy w ramach swojej działalności badawczo-rozwojowej lub działalności gospodarczej wytwarzają, rozwijają albo ulepszają kwalifikowane prawo własności intelektualnej, określone przez specjalny katalog w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz podlegają ochronie prawnej. Ulga przysługuje zarówno podatnikom PIT, jak i CIT, co określa, że z IP Box skorzystać mogą nie tylko spółki z o.o. i akcyjne, ale także jednoosobowe działalności.

Określone zostały najważniejsze wymogi, jakie muszą spełniać przedsiębiorcy, ubiegający się o ulgę IP Box:

  • prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej,
  • stworzenie w ramach tej działalności kwalifikowanego IP,
  • poniesienie kosztów kwalifikowanego IP,
  • osiągnięcie dochodu z wytworzonego kwalifikowanego IP (dochód podlega opodatkowaniu),
  • prowadzenie odrębnych ewidencji działań gospodarczych, obejmujących czynności finansowe związane z dochodami z kwalifikowanych IP.

Dla jakich programistów są ulgi IP Box?

Z ulgi IP Box skorzystać mogą również programiści. Warunkiem, jaki muszą jednak spełnić, jest uzyskanie przychodów, m.in. z udzielania licencji lub sprzedaży oprogramowania, które sami stworzyli. Dla tej grupy ustalenie takich aspektów jak wskaźnik nexus czy dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej są stosunkowo najprostsze. Wynagrodzenie otrzymywane za przeniesienie praw własności intelektualnej, np. do kodu źródłowego programu komputerowego czy aplikacji mobilnej stanowi dochód z kwalifikowanego IP. Co ważne, ulga IP Box dla programistów przysługuje im, jeśli przekazywany dalej program jest wynikiem prowadzonych przez nich prac badawczo-rozwojowych.

Taxeo Wrocław – jakie usługi oferujemy w naszym biurze?

Oprócz pomocy w uzyskiwaniu pozytywnych interpretacji ulgi IP Box, w naszym biurze Taxeo we Wrocławiu możesz skorzystać z usług obsługi kadrowo-płacowej oraz usług z zakresu księgowości i rachunkowości. Ponadto przeprowadzimy Cię przez cały proces założenia działalności gospodarczej oraz rejestracji spółki. Jeśli natomiast chcesz podbić rynek wielkiego miasta i pozyskać nowych klientów, proponujemy usługi wirtualnego biura we Wrocławiu, dzięki któremu Twoja firma zyska prestiżowy adres.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w jednym z naszych biur we Wrocławiu, Krakowie, Nowej Hucie oraz Warszawie lub rozmowę online. Nasi doświadczeni specjaliści już czekają na Ciebie!